Kov
05
2019

Vasara vandens, žiemą – kalnų slidės

„Dažnas vandens slidininkas žiemą pavirsta kalnų slidininku“, – teigia vandens slidinėjimo pasaulio čempionato prizininkas ir vandens slidinėjimo sporto klubo „Skriejantieji bangomis“ įkūrėjas 45-erių Ričardas Lažinskas. Kalnų slidinėjimas savo specifika labai artimas vandens slidinėjimui ir yra gera kombinacija keičiantis sezonams.

Ričardai, kaip atradote vandens slidinėjimą?

Šia bent jau Lietuvoje egzotiška sporto šaka mane užkrėtė tėvai – tituluoti Lietuvos vandens slidininkai, treneriai Ignas Lažinskas bei Liubovė Lažinskienė, išugdę ne vieną sportininkų kartą. Tad visai nenuostabu, kad ant vandens slidžių pirmąkart atsistojau būdamas šešerių, o nuo aštuonerių ėmiau aktyviai treniruotis.

Būdamas keturiolikos tapau SSRS jaunių čempionu šuolių nuo tramplino rungtyje. Beje, ši rungtis yra mano mėgstamiausia. Vėliau patirties ir žinių sėmiausi iš įvairių trenerių, važinėdamas po treniruočių stovyklas Europoje bei JAV. Daug patirties davė dalyvavimas varžybose – kasmet atstovauju Lietuvai tarptautinėse varžybose bei oficialiuose čempionatuose. Dar pernai dalyvavau Europos čempionate Austrijoje ir pasaulio čempionate Prancūzijoje.

Ant Gelūžės ežero kranto Vilniuje esate įkūręs vandens slidinėjimo sporto klubą „Skriejantieji bangomis“. Ar daug žmonių Lietuvoje užsiima šiuo sportu?

Vandens slidinėjimo sporto klubą įkūriau tęsdamas savo tėvų pradėtus darbus. Mano tėvas I. Lažinskas kadaise perėmė trenerio pareigas iš savo pirmtako Oskaro Gaidamovičiaus tuometėje sporto draugijoje „Nemunas“, vėliau kompleksinėje vaikų ir jaunimo sporto mokykloje „Žalgiris“.

Po nepriklausomybės atkūrimo dėl nutrūkusio finansavimo Vilniaus vandens slidininkams atėjo sunkūs laikai, o kiti du sporto klubai visai nutraukė veiklą. Bemaž visą gyvenimą praleidęs prie ežero, per savo sportinę karjerą įgavau daug patirties, norėjau ja pasidalyti su pradedančiaisiais vandens slidinėjimo sporto mėgėjais, įprasminti savo tėvų nudirbtus darbus ir atgaivinti mėgstamą sporto šaką Vilniuje. Tad 2014 m. įkūriau vandens slidinėjimo sporto klubą „Skriejantieji bangomis“ – toks buvo mūsų klubo antrasis vardas praeityje. Mūsų treniruotės jau 49 metus vyksta Gelūžės ežere.

Sovietų laikais Lietuvoje veikė trys profesionalūs vandens slidinėjimo sporto klubai, bet ilgainiui visi nutraukė veiklą. Tačiau pastaraisiais metais Lietuvoje vandens slidininkų vėl pamažu daugėja ir tai džiugina. Pavyzdžiui, nauji entuziastai prieš kelerius metus įkūrė vandens slidinėjimo klubą Anykščių rajone prie Nevėžos ežero.

Na, o „Skriejantieji bangomis“ kartu su Kūno kultūros ir sporto departamentu jau antri metai iš eilės įgyvendina projektą „Judėk – išmok plaukti vandens slidėmis“, kurio tikslas – pritraukti kuo daugiau vilniečių ir miesto svečių išbandyti vandens slidinėjimą. Kasmet klubo gretas papildo bent keli nariai, pasiryžę tobulinti šio sporto įgūdžius ir siekti rezultatų. Taip pat sezono metu organizuojame vaikų vandens slidinėjimo sporto būrelį.

Treniruotes vandenyje baigiate vėlyvą rudenį, o pradedate ankstyvą pavasarį. Kas padeda vandenyje apsisaugoti nuo šalčio?

Vandens slidinėjimo sezonas Lietuvoje trunka apie penkis mėnesius. Šaltesniais periodais gelbėja hidrokostiumai. Taip pat esame įsirengę nedidelę pirtelę pasišildyti. Neretai sezonui pradėti vandens slidininkai vyksta į šiltuosius Europos kraštus ar vandens slidinėjimo Meką – Floridą.

Kaip treniruojatės šaltuoju metų laiku?

Žiemos periodu dėmesys skiriamas bendrajam fiziniam pasiruošimui: bėgiojame, žaidžiame įvairius žaidimus, treniruojamės su svarmenimis ir t.t. Dažnas vandens slidininkas žiemą pavirsta kalnų slidininku. Kalnų slidinėjimas savo specifika labai artimas vandens slidinėjimui ir yra gera kombinacija keičiantis sezonams.

Kuo jus labiausiai žavi vandens slidinėjimas?

Vandens slidinėjimas yra sporto šaka, ugdanti ir susiejanti žmoguje bendrąjį fizinį lavinimą, koordinaciją bei kūno balansą. Dėl savo specifikos – sportuojama gryname ore, ant vandens ir dažnai šviečiant saulei – vandens slidinėjimas yra puikios savijautos ir geros nuotaikos garantas, padedantis nuvyti tiek emocinį, tiek fizinį nuovargį po dienos darbų.

Sniego ir vandens slalomo festivalis

Lietuvos ir Lenkijos vandens ir kalnų slidinėjimo mėgėjai nuo 2013 m. drauge rengia sniego ir vandens slalomo festivalį. Jis organizuojamas gegužės ir birželio mėnesių sandūroje Lietuvoje bei Lenkijoje. Pirmąją dieną varžybų dalyviai lenktyniauja kalnų slidinėjimo slalomo rungtyje Druskininkų „Snow“ arenoje. Po to vykstama į už 90 km esantį taip pat kurortinį Augustavą, kuriame kitą dieną vyksta vandens slalomo varžybos. Kiekvienos rungties rezultatai paverčiami taškais, susumuojami ir taip sužinomi varžybų nugalėtojai. Varžybos rengiamos kasmet, į jas susirenka dalyvių iš Lietuvos, Lenkijos, Latvijos ir Norvegijos.

Tekstas: Karina Sėrikova

sportlandmagazine.com

Paskelbė: SKRIEJANTIEJI BANGOMIS